16 lipca 2009

Opcje zapisu JPG w GIMPie

Nie zawsze pliki JPG o tym samym rozmiarze mają tą samą jakość... warto sprawdzić, jakie ustawienia zapisywania są najoptymalniejsze.

Wróćmy do przykładu "Tibia sux" z poprzedniego tutoriala. Obraz skompresowany bezstratnie (PNG) zajmuje 110KB, a więc za dużo aby przeznaczyć go np. na logo.



Okno zapisu


Oto okno zapisu w GIMPie, z opcjami zaawansowanymi:


Jakość - ile procent danych jest zapisywanych, decyduje o jakości pliku.
Optymalizuj - nieistotne, powinno być zawsze włączone, inaczej pliki będą niepotrzebnie rosły
Przyrostowy - obraz zamiast ładować się z góry na dół, będzie się podczas ładowania stopniowo wyostrzał.
Wygładzanie - stopień rozmycia, które ukrywa zniekształcenia. Może być włączone w przypadku np. zdjęć chmur itp. W większości przypadków powinno wynosić 0.
Resetuj markery - nic nie zmienia, a niepotrzebnie powiększa plik. Powinno być wyłączone.
Podpróbkowanie - bardzo istotna opcja. Ustala jakość pliku. Szerzej o tym dalej.
Metoda DCT - decyduje o szybkości zapisu, najlepiej jak jest ustawiona na "Zmiennoprzecinkowa". Jest to najwolniejsze, ale najlepsze. W przypadku małych obrazów (mniej niż 1MP) różnica w szybkości jest nieistotna.
Zapisz dane EXIF - zapisuje informacje na temat aparatu, oprogramowania, parametrów ekspozycji i inne pierdoły. W ogóle nie wpływa na jakość. Najczęściej nieprzydatna. Można wyłączyć.
Zapisz miniaturę - zapisuje miniaturę. Nie miałem okazji testować, ale prawdopodobnie przyspiesza to wyświetlanie miniatur przy przeglądaniu zdjęć w folderze. Jeśli zdjęcie będzie publikowanie w necie, wyłącz to.
Zapisz dane XMP - Szczerze mówiąc nie miałem okazji testować. U mnie ta opcja jest wyłączona. Nie będę się wypowiadać tylko na podstawie Wikipedii ;)
Use quality settings from original image - Jeśli edytujemy plik JPG i nie chcemy zmieniać jego jakości, powinno być włączone. Dzięki temu wszystkie ustawienia kompresji, a nawet zaawansowane dane których nie możemy edytować, zostaną zachowane.

Jak zapisywać?


Podpróbkowanie przestaw na najlepszą jakość!!!



Oryginał PNG:


Podpróbkowanie 1x1,1x1,1x1, jakość 79%, rozmiar pliku 22kB:


Podpróbkowanie 2x2,1x1,1x1, jakość 90%, rozmiar pliku 22.8kB:


Celowo ustawiłem taką jakość, aby rozmiar pliku wyniósł około 22kB.
Plik z podpróbkowaniem ustawionym na najmniejszy rozmiar pliku, o rozmiarze większym (no niewiele...) i jakości ustawionej na dużo większą, okazał się w praktyce mieć gorszą jakość niż ten z podpróbkowaniem ustawionym na najlepszą jakość.

Najlepiej ustaw sobie podpróbkowanie na najlepszą jakość i zapisz to ustawienie jako domyślne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pokemonizmu nie tolerujemy!!!